Karty w pedagogice Montessori mają swoje stałe i ważne miejsce. To dzięki nim dzieci poszerzają swoje słownictwo, dowiadują się z nich nowych informacji i utrwalają wiedzę. Każdy montessoriański nauczyciel ma wiele zestawów kart w swoim inwentarzu. Praktycznie każdy poruszany temat może być przedstawiony na kartach. Oczywiście karty są ostatnim etapem poznawania świata, zawsze musi je poprzedzać działanie i doświadczanie przez dziecko i o tym należy zawsze pamiętać.
Karty mają swoje wymagania. Nie możemy wydrukować byle czego z Internetu i pokazać tego dziecku. Przygotowane otoczenie jest kluczowe do rozwoju dziecka. Karty są częścią przygotowanego otoczenia dlatego muszą być wykonane bardzo starannie. O co zadbać, aby karty spełniały najwyższe standardy?
Na co zwrócić uwagę?
1Do czego ma służyć pomoc? Czyli dobry i przemyślany projekt pomocy rozwojowej. Dobre karty można używać na kilka sposobów, ale nie przesadzajmy z ich zastosowaniem. Pewnie znacie powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego? Jest w tym trochę prawdy bo gdy zbyt wiele informacji, zdjęć czy dodatków umieścisz na karcie tym mniej czytelna będzie dla dziecka. Im młodsze dziecko tym mniej informacji i rozpraszaczy powinno się znaleźć na kartach.
2Poprawność merytoryczna. Jest bardzo istotna ze względu na to, że wprowadzając dziecku nową informację musimy się liczyć z tym, że ją zapamięta i trudno będzie odwrócić błąd gdy podasz mu nieprawdziwą informację. ZAWSZE zanim dasz dziecku karty do pracy MUSISZ sama je przeczytać, przetestować i sprawdzić merytorykę. Nawet te karty, które kupujesz. Tam też mogą znaleźć się błędy, przecież tworzą je ludzie i nie zawsze mają specjalistyczną wiedzę.
3Zdjęcia i/lub oprawa graficzna. Zadbaj o to, aby pomoce miały jak najbardziej realistyczne zdjęcia, ale w wysokiej jakości. Unikaj umieszczania na półce kart z niewyraźnymi, rozmytymi czy źle dobranymi zdjęciami. Jeśli używasz grafik, a nie zdjęć staraj się, aby były realistyczne a nie kreskówkowe. To co prezentujesz dziecku od najmłodszych lat kształtuje jego przyszły gust i wrażliwość estetyczną lub jej brak.
4Spójność zdjęć lub grafik. Jeśli posiadasz karty z jednego zestawu np. wiosenne kwiaty zwróć uwagę aby zdjęcia na kartach były spójne tzn. jeśli wybierasz, że na karcie będzie jeden kwiat na białym tle to staraj się aby na wszystkich kartach było tak samo. Inny rodzaj zdjęć to np. kilka kwiatów na białym tle lub kwiaty rosnące w ziemi (wraz z tłem).
5Dobry projekt cyfrowy. Dlaczego zwrócić na niego uwagę? Ze względu na oszczędność Twojego czasu, papieru i folii do laminowania. Kiedy otrzymujesz plik do druku gdzie na jednej stronie a4 są zaledwie dwie lub trzy karty w niewielkich rozmiarach to po prostu szkoda papieru na taki wydruk. O wiele bardziej ekonomicznie jest gdy elementy na stronie są ułożone blisko siebie, najlepiej tak abyś mogła jednym cięciem rozciąć kilka elementów. Przy źle zaprojektowanym rozłożeniu możesz, albo wycinać pojedyncze elementy i oddzielnie układać je w folii do laminowania, albo marnować papier i folię na niewykorzystane miejsce na kartce.


Jeśli inwestujesz swój czas i często pieniądze w wykonanie kart dla dzieci to warto zwracać uwagę na powyższe elementy kart. Źle dobrane zdjęcia prędzej czy później zaczną Ci przeszkadzać, zwłaszcza gdy pracujesz w placówce i cyklicznie będziesz wyciągała z pudła czy szafy np. karty z kwiatami wiosennymi. Dobrze zaprojektowane karty pozwolą Ci oszczędzić czas wycinania pomocy. Wyobrażasz sobie, że rozcinasz kilkoma cięciami kartkę a4 i masz gotowy materiał? Marzenie każdego montessoriańskiego nauczyciela! Z pewnością trzeba będzie chwycić za nożyczki i spędzić czas na wycinaniu, ale można skrócić go do minimum.