fbpx

Jak przygotować karty Montessori do druku?

Masz już cyfrową wersję kart lub innych materiałów, które chcesz wydrukować i zastanawiasz się czego potrzebujesz, aby to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu i materiałów? Poniżej przedstawiam Ci niezbędne informacje dotyczące przygotowania do drukowania oraz samego drukowania kart.

Plik do druku

Wielu nauczycieli lub rodziców samodzielnie przygotowuje karty, które są im akurat potrzebne. Druga część kupuje gotowe materiały oszczędzając przy tym czas. Niezależnie od tego czy karty przygotowałaś samodzielnie, czy korzystasz z kart kupionych w sklepie online proces ich przygotowania do użytku będzie taki sam. O tym na co zwrócić uwagę przy wyborze lub wykonaniu kart możesz przeczytać tutaj.

Na początek zaczniemy od potrzebnego sprzętu. Czyli czego potrzebujesz? 

Drukarka

Najlepiej, aby drukarka drukowała na kolorowo. Bardzo dobrej jakości wydruki robią drukarki laserowe, ale nie ma potrzeby abyś kupowała taką drukarkę do domu. W zupełności wystarczy drukarka atramentowa. Nawet w klasach nauczyciele mają drukarki atramentowe i świetnie dają sobie radę. A tam drukują prawie cały czas 😉

Przydatną funkcją w drukarce jest automatyczny dupleks. Ta funkcja pozwala na drukowanie po obu stronach kartki. Wystarczy, że zaznaczysz drukowanie dwustronne wzdłuż długiej lub krótkiej krawędzi. Jeśli drukarka nie ma takiej funkcji, możesz ręcznie przekładać kartki. Moja pierwsza drukarka nie miała funkcji dupleksu więc najpierw drukowałam co drugą stronę np. 1,3,5,7 itd. Jak te się wydrukowały to wkładałam kartki odwrotnie (tak aby na pustej stronie się zadrukowało) i drukowałam brakujące str. Czyli 2,4,6,8.

Wymagało to kilku testów i zmarnowanych wydruków, ale jak już opanowałam dwustronne drukowanie bez dupleksu to szło całkiem sprawnie. Dzięki temu mogłam spokojnie drukować dwustronnie zamiast wycinać i sklejać ze sobą dwie kartki.

Pamiętaj o częstym czyszczeniu głowicy i/lub dysz, aby drukarka dawała jak najlepsze kolory, a nie drukowała np. w paski lub z przebarwieniami.

Laminarka

Laminarka i folie do laminowania to przyjaciele każdej montessoriańskiej nauczycielki i mamy edukującej w domu. W swoim doświadczeniu mam wiele różnych laminarek i muszę przyznać, że nie ma większych różnic między nimi. Zarówno ta tańsza jak i ta droższa laminowały podobnie więc uważam, że nie ma sensu przepłacać.

Folie do laminowania wystarczą 80mic. Nie są zbyt cienkie, ani zbyt grube. W połączeniu z papierem o gramaturze 120-160g. dają najlepszy efekt.

Papier

Kolejną ważną rzeczą jest papier. Nie polecam Ci drukowania kart i pomocy na zwykłym papierze do kserowania. Taki papier jest cienki i często gdy drukujesz dwustronnie prześwituje to co jest wydrukowane po drugiej stronie. Daje to nieestetyczny efekt.

Poza tym takie karty nawet po zalaminowaniu są dość cienkie i łatwo się wyginają i niszczą. Jeśli chcesz używać kart wiele lat wybierz starannie papier do wydruków. Najlepsze są papiery o gramaturze ponad 100g. Papier ksero ma gramaturę 80g-90g. Osobiście lubię bardzo sztywne kartki z gramaturą ok. 250g ponieważ po zalaminowaniu mają idealną twardość i trwałość. Ale to jest moja preferencja, Twoja może być inna. Całkiem dobry efekt można uzyskać już przy gramaturze 120-160g.

Wycinanie czy laminowanie?

Są różne szkoły, którą czynność wykonuje się najpierw: wycina czy laminuje. Kolejność zależy od tego jaki efekt chcesz uzyskać. Kuszące jest to, aby najpierw włożyć całą kartkę a4 do folii, zalaminować i na końcu wyciąć. Jest to najłatwiejsza i najszybsza wersja. Jakie może nieść za sobą niedogodności w późniejszym czasie? Taka kartka nie jest odporna na ewentualne spotkanie z wodą. Brzeg zalaminowanej kartki nie jest niczym osłonięty więc gdyby woda wylała się na kartkę to druk uległby rozmyciu. Tym sposobem karta nadaje się do wymiany.

Druga szkoła to najpierw wycinanie, laminowanie i znowu wycinanie. Korzystając z tej metody należy zwrócić uwagę na to, aby wokół brzegów kartki zostawić kilka milimetrów folii (jak na zdjęciu). W ten sposób uzyskasz ochronę brzegów kartki i gdy zostałaby zalana wodą nie ucierpi na tym wydruk.  Bez wątpienia jest to bardziej czasochłonny i pracochłonny sposób. Jeśli przygotowujesz karty tym sposobem, ale wycinasz folię równo przy brzegu kartki to niestety Twoja podwójna praca idzie na marne ponieważ nie zyskujesz ochrony brzegu.

Drugi sposób ma jeszcze jeden plus. Gdy najpierw wycinasz kartki, a dopiero później laminujesz masz szansę zaoszczędzić papier i folię. Gdy zostaną ścinki papieru możesz je wykorzystać w inny sposób. Sporo odpadów zostaje po kartach w formacie 14x14cm. wcale nie jest jedynym i najlepszym formatem kart Montessori. Karty w formacie ¼ kartki a4 spełniają dokładnie takie same funkcje, a są bardziej ekonomiczne.

Dobrą praktyką jest również ścinanie rogów kart (tylko tych gdzie wokół brzegów jest kilka mm folii). Ma to znaczenie zwłaszcza przy małych dzieciach. Rogi są ostre i mogą boleśnie zadrapać dlatego ścinanie rogów zapobiega zranieniom.

Czarne Linie

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wycinania? Jeśli już robisz materiał to zawsze staraj się, aby był najwyższej jakości i tego samego wymagaj od pomocy i ich twórców od których kupujesz.

O co chodzi z czarnymi liniami? To te linie po których wycinasz karty, zwróć uwagę, aby wycinać karty tak, aby fragmenty tych linii nie zostały na karcie. Gdy przygotujesz materiał w taki sposób, że brzegi będą pokryte nierównymi czarnymi liniami nie do końca będzie estetyczny. Zobacz jak to wygląda na zdjęciu.

Oczywiście nie jest to wielki i karygodny błąd, ale jeśli już przygotowujesz karty z zachowaniem najwyższych standardów to zwracaj na to uwagę. Jednym z rozwiązań jest to, aby w fazie projektowania kart zamiast czarnych linii zrobić szare. Tych nie będzie widać i nie będziesz musiała docinać tych milimetrowych fragmentów.

To są najważniejsze rzeczy na które powinnaś zwrócić uwagę przy przygotowywaniu kart. Oczywiście każdy może mieć swoje standardy i swoje ulubione metody tworzenia kart. Powyżej przedstawiam Ci uniwersalne zasady tworzenia kart w placówkach Montessori. Jeśli przydadzą Ci się powyższe wskazówki i informacje to daj znać w komentarzu.

Przyjemnego tworzenia materiałów!

Podziel się swoją opinią