fbpx

Jak przedszkolaki mogą czyścić kwiaty? (wideo)

Włączanie dzieci do codziennych prac i obowiązków, a właściwie do codziennego życia, jest nieodłączną częścią metody Montessori. Życie praktyczne lub życie codzienne to dział pedagogiki montessoriańskiej poświęcony nauce i doskonaleniu tych umiejętności, które są nam potrzebne na co dzień.

Jednym z ćwiczeń, które znajduje się w tym dziale jest czyszczenie liści kwiatów doniczkowych. Widziałam wiele różnych sposobów przeprowadzania tego ćwiczenia, ale dziś pokażę tutaj mój ulubiony. Zapraszam do obejrzenie filmiku:

Po co w ogóle dzieci mają wykonywać to ćwiczenie?

Pielęgnacja kwiatów oraz pozostałe ćwiczenia z działu życia praktycznego służą przede wszystim do rozwijania koncentracji u dzieci. Koncentracja i motywancja wewnętrzna są bardzo ważne w procesie zdobywania nowych umiejętności, a każda montessoriańska prezentacja wspiera ich doskonalenie. Poza koncentracją dzieci uczą się dbałości o swoje otoczenie, pielęgnacji kwiatów – w tym przypadku czyszczenia liści. Pośrednio powyższe ćwiczenie wpływa także na motorykę małą oraz umiejętność planowania.

O czym pamiętać?

Warto zadbać o to, aby kwiaty nie były trujące i żeby miały liście różnej wielkości. Przy samych drobnych liściach ich czyszczenie zajmie bardzo dużo czasu i dziecko może się zniecierpliwić lub zniechęcić. Mając w domu lub placówce młodsze dziecko, w wieku żłobkowym to ćwiczenie będzie wyglądało nieco inaczej. Jeśli chcesz zobaczyć to zapraszam TUTAJ.

A prezentacje dla starszaków zobacz TUTAJ o budowie liścia lub TUTAJ o tym jak przemieszczają się nasiona.

Podziel się swoją opinią