fbpx

Czyszczenie kwiatów dla dwulatków i trzylatków (wideo)

Ostatnio pisałam o sposobie czyszczenia kwiatów dla przedszkolaków (TUTAJ). Dziś chcę Wam pokazać to samo ćwiczenie, ale dla młodszych dzieci. Już szkraby w wieku żłobkowym czyli do trzech lat świetnie radzą sobie z czyszczeniem liści pod warunkiem, że ćwiczenie jest dostosowane do ich możliwości.

Jak wygląda prezentacja dla najmłodszych? Zapraszam do obejrzenia filmiku:

Niestety nie widziałam nigdzie pompona do kupienia. Wykonanie go samodzielnie nie jest trudne ani skomplikowane więc z pewnością sobie poradzicie.

Po co w ogóle dzieci mają wykonywać to ćwiczenie?

Pielęgnacja kwiatów oraz pozostałe ćwiczenia z działu życia praktycznego służą przede wszystim do rozwijania koncentracji u dzieci. Koncentracja i motywancja wewnętrzna są bardzo ważne w procesie zdobywania nowych umiejętności, a każda montessoriańska prezentacja wspiera ich doskonalenie. Poza koncentracją dzieci uczą się dbałości o swoje otoczenie, pielęgnacji kwiatów – w tym przypadku czyszczenia liści. Pośrednio powyższe ćwiczenie wpływa także na motorykę małą oraz umiejętność planowania.

O czym pamiętać?

Warto zadbać o to, aby kwiaty nie były trujące i żeby miały liście różnej wielkości. Przy samych drobnych liściach ich czyszczenie zajmie bardzo dużo czasu i dziecko może się zniecierpliwić lub zniechęcić.

Jeśli interesują Cię prezentacje dla starszych dzieci to zapraszam do obejrzenia filmu o budowie liścia TUTAJ i o sposobie przemieszczania się nasion TUTAJ.

Podziel się swoją opinią