Druga Wielka Lekcja i co dalej?
Pisałam już o tym jakie tematy są dla nauczyciela lub rodzica bazą do przygotowania po Pierwszej Wielkiej Lekcji – TUTAJ. Dziś pora na drugą Wielką Lekcję czyli Powstanie życia na Ziemi. O czym musisz pamiętać przygotowując materiały i prezentacje gdy już dzieci wysłuchają historii życia na Ziemi?
Druga Wielka Opowieść jest bardzo bogata w tematy do poruszenia. W zależności od tego na jak długo chcesz się zatrzymać przy niej zagadnień może być mnóstwo lub tylko kilka najważniejszych. Aby było Ci łatwiej uporządkować i posegregować wszystko podzielę propozycje tematów na grupy. Jednak zanim to zrobię to muszę wspomnieć, żebyś pamiętała, że podstawą jest podążanie za dzieckiem. Przygotuj sobie tematy i materiały, ale Twoim wyznacznikiem zawsze powinno być dziecko i to co aktualnie je interesuje. Za tym podążaj.
Jeśli dziecko nie ma sprecyzowanych zainteresowań, ale chętnie przystaje na Twoje propozycje to warto wprowadzać tematy chronologicznie tzn. w kolejności od początku. Staraj się unikać mówienia np. o dinozaurach, a później o pojawieniu się życia w ciepłych wodach. To wprowadzi chaos. Możesz przeskakiwać zagadnienia, nie musisz omawiać każdego po kolei. Wystarczy, że skupisz się na tych najważniejszych, a jeśli zauważysz większe zainteresowanie którymś fragmentem to wtedy go poszerzysz.
Warto również fragment lekcji o którym mówisz pokazywać na linii życia. Ta linia (lub wstęga) jest jedną z pomocy na której możemy przeprowadzić Wielką Lekcję lub pracować z nią po opowieści. Ładnie na niej widać upływ czasu oraz np. to że ludzie jednak nie mogli spotkać dinozaurów bo żyły dużo wcześniej.
Tematy prezentacji
Tematy po drugiej Wielkiej Lekcji można podzielić na kilka działów:
- Pierwsze organizmy
- organizmy jednokomórkowe
- organizmy wielokomórkowe
- pierwsze gąbki
- mięczaki
- głowonogi
- bezkręgowce – omówienie ich pancerza
- zwierzę, które wygląda jak roślina – Liliowiec
- studium przypadku: trylobit, amonit, opabinia

- Rośliny
- rośliny żyjące w wodzie
- komórka roślinna
- “wyjście” roślin na ląd
- pierwsze rośliny lądowe
- budowa i funkcje roślin
- budowa, funkcje i rodzaje liścia, kwiatu, nasion, korzeni, łodyg, kwiatostanów
- potrzeby roślin, pielęgnacja i uprawa
Jak przeprowadzić prezentację dotyczącą roślin pokazywałam na filmach. Linki do nich znajdziesz poniżej:
Budowa liścia – TUTAJ
Jak przemieszczają się nasiona – TUTAJ
Pielęgnacja kwiatów dla 2-3 latków – TUTAJ
Pielęgnacja kwiatów dla przedszkolaków i szkolniaków – TUTAJ

- Zwierzęta
- pierwsze organizmy zwierzęce
- komórka zwierzęca
- kręgowce i bezkręgowce
- gromady zwierząt (ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki)
- gromady zwierząt: budowa zewnętrzna i wewnętrzna, rozmnażanie, odżywianie, tryb i warunki życia
- ewolucja poszczególnych gatunków zwierząt: np. karaluch, koń
- zwierzęta, które wyginęły

- Ery i okresy geologiczne
- nazwy er i okresów (dodatkowo podokresów)
- wygląd Ziemi w poszczególnych erach
- życie na Ziemi w poszczególnych erach
- roślinność i zwierzęta er i okresów
- wielkie wymierania
Nie są to wszystkie tematy jakie można poruszyć po drugiej Wielkiej Lekcji. Powyższy spis to baza i podstawa do tego, aby odkrywać wraz z dzieckiem tajemnice naszej Ziemi i życia na niej.
Ta opowieść i praca nad tematami z nią związanymi ma na celu uświadomienie dziecku jaką drogę musiały przejść wszystkie organizmy żywe, abyśmy znaleźli się w tym miejscu w którym jesteśmy. To hołd dla życia i pracy jakie musiało włożyć, aby przetrwać tyle lat i reagować na zmiany świata dokonując ewolucji. Druga opowieść to również ukazanie, że nie jesteśmy najważniejsi na Ziemi choć za takich się uważamy. Jesteśmy tylko gośćmi i powinniśmy dbać o naszą planetę, aby nadal nas żywiła.
Jakie są Twoje ulubione tematy po drugiej Wielkiej Lekcji? Daj znać w komentarzu.